Jak postupovat při pracovním úrazu?
Podle ustanovení §271k zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, je pracovním úrazem poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.
Jinými slovy lze za pracovní úraz považovat takový úraz, který zaměstnanec utrpěl následkem plnění svých pracovních povinností. Pracovní úrazy můžeme obecně rozdělit na:
- Smrtelné – každý pracovní úraz, jehož následkem zaměstnanec nejpozději do 1 roku zemřel.
- Závažné – každý pracovní úraz, jehož následkem je hospitalizace zaměstnance delší než 5 dní.
- Ostatní – každý pracovní úraz, jehož následkem došlo ke zranění zaměstnance s pracovní neschopností delší než 3 kalendářní dny.
Z výše uvedeného nicméně vyplývá, že ne každý úraz, který se zaměstnanci stane na pracovišti, lze kvalifikovat jako pracovní úraz.
Kdo určuje, zda se jedná o pracovní úraz či nikoliv?
Ustanovení §105 zákona č.262/2006 Sb., zákoníku práce, i v tomto směru hovoří zcela jasně. Rozhodnutí o tom, zda bude zaměstnanci úraz vzniklý na pracovišti uznán jako pracovní úraz, je plně v kompetenci zaměstnavatele. Zaměstnanec má povinnost objasnit příčiny a okolnosti vzniku úrazu, samozřejmě pokud to zdravotní stav zaměstnance dovoluje. V případě, že by zaměstnavatel daný úraz jako pracovní neuznal a zaměstnanec si trval na svém, pak lze celou situaci řešit pouze soudní cestou.
Kdo je za pracovní úraz odpovědný?
U většiny pracovních úrazů je odpovědnost plně na straně zaměstnavatele. Jde o objektivní odpovědnost, které se zaměstnavatel obecně nemůže zříci a náhrady škody se může zprostit pouze ve vybraných případech.
Jedná se především o situace, kdy je pracovní úraz důsledkem porušení předpisů, které měly vést k zajištění bezpečnosti osob na pracovišti, a se kterými byl zaměstnanec předem důkladně seznámen, případně vznikl-li pracovní úraz v důsledku požití alkoholu či jiných návykových látek. Důkazní břemeno je v tomto směru však plně na straně zaměstnavatele.
Odškodnění za pracovní úraz
V případě, že zaměstnavatel úraz uzná jako pracovní, náleží zaměstnanci samozřejmě i odpovídající odškodnění. Výše odškodnění se odvíjí od závažnosti a typu úrazu. Obecně má poškozený nárok na:
- Bolestné,
- Náhradu za ztížení společenského uplatnění,
- Náhradu ztráty na výdělku.
- Náhradu účelně vynaložených nákladů.
- Věcnou škodu.
Při nároku na odškodnění pracovního úrazu proto nezáleží na tom, zda byl vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem založen pracovní smlouvou či dohodou o pracích konaných mimo pracovní poměr. Stejně tak má zaměstnavatel povinnost být pro tyto případy pojištěn, aby došlo vždy k řádnému vypořádání odškodnění a zaměstnanec byl v tomto směru také chráněn.
Co se týče konkrétní výše odškodnění za pracovní úraz, zákoník práce se této problematice věnuje v ustanovení §265 a následující, případně v ustanovení §365 a následující.
BOZP v praxi
- Vše co potřebujete vědět o školení BOZP
- Bezpečnostní tabulky, výstražné značky a jiné bezpečnostní značení
- Poskytnutí první pomoci na pracovišti
- Jaký je správný obsah lékárničky na pracovišti?
- Jaký je správný obsah lékárničky na pracovišti?
- Jak lze snížit nebezpečí násilí na pracovišti?
- Maximální a minimální povolená teplota na pracovišti podle zákona
- Evakuace na pracovišti a povinnosti zaměstnavatele
- Kdy zaměstnanci musí na pracovnělékařskou zdravotní prohlídku?
- Odpovědnost za zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
- Jak postupovat při pracovním úrazu?
- Kdo musí zajistit GDPR a pověřence DPO
- Whistleblowing, jak funguje a kdo ho musí mít
Kontakujte nás
Pro tyto firmy zajišťujeme naše služby









