Kdy zaměstnanci musí na pracovnělékařskou zdravotní prohlídku?

BOZP v praxi

Kdy zaměstnanci musí na pracovnělékařskou zdravotní prohlídku?

Pro růst a úspěch společnosti by měli být nejvýkonnější zaměstnanci vedle marketingových strategií jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba zvážit. Zdraví zaměstnanci jsou vždy schopni dosahovat lepších výsledků a investice do nich je z dlouhodobého hlediska výhodnější. Zdravotní prohlídka zaměstnanců pomáhá identifikovat zdravotní problémy dříve, než se stanou vážnými a ovlivní výkonnost zaměstnance.

Proč se vyplatí provádět zdravotní prohlídky zaměstnanců a jak pomáhají?

Firemní sektor přináší obrovský stres, který v konečném důsledku ovlivňuje zdraví zaměstnance a je příčinou vzniku mnoha onemocnění. Někdy je pro zaměstnance obtížné udržet si jak fyzické, tak mentální zdraví. Pravidelné zdravotní prohlídky zaměstnanců pomáhají vašemu týmu sledovat jejich zdravotní stav a včas tak přijmout preventivní opatření.

 

Povinnost provádět pracovnělékařské prohlídky stanovuje zaměstnavatelům zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. Další práva a povinnosti s tím související jsou uvedeny v zákoně č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, dále v zákoně 262/2006 Sb., zákoník práce nebo ve vyhlášce č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách.

 

Dle účelu můžeme rozdělit pracovnělékařské prohlídky zaměstnanců do 4 základních skupin následovně:

  • Vstupní
  • Pravidelné
  • Mimořádné
  • Výstupní

Vstupní pracovnělékařská prohlídka

Vstupní lékařská prohlídka, jak již její název napovídá, se provádí před vznikem pracovního poměru či právního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, jenž je založen na dohodě o vykonaných prací mimo pracovní poměr. Vstupní lékařskou prohlídku tedy musí zaměstnanec absolvovat před prvním dnem jeho nástupu do práce. Absolvování této lékařské prohlídky je jednou z podmínek vzniku pracovního poměru. Pokud by byl totiž zaměstnanec na základě této lékařské prohlídky shledán nezpůsobilým, pracovní poměr sám o sobě ani nevznikne.

 

Pokud je zaměstnanec na základě této lékařské prohlídky shledán způsobilým práce, hradí tuto prohlídku přímo zaměstnavatel. V současné době je také v jednání novela vyhlášky, která by rušila povinnost vstupní lékařské prohlídky u nerizikových profesí. Jednalo by se tak o zrušení vstupních lékařských prohlídek například u administrativních pracovníků či úřednic.

Pravidelná pracovnělékařská prohlídka

Pravidelné lékařské prohlídky slouží k včasnému zjištění změny zdravotního stavu zaměstnance, ke které může dojít nejen v souvislosti s náročností práce, ale také s ohledem na životní styl zaměstnance či stárnutí organismu. Lhůty pro opakování pravidelných lékařských podmínek jsou stanoveny dle kategorie práce, které lze dohledat v ustanovení §37 zákona č. 258/2000 Sb. (ZDE) nebo podle rizikových faktorů pracovních podmínek a rizika ohrožení zdraví. Rizikové faktory jsou upraveny ve vyhlášce č. 79/2013 Sb. (ZDE)

Mimořádná pracovnělékařská prohlídka

Dalším druhem pracovnělékařských prohlídek jsou mimořádné lékařské prohlídky, které se provádí v případě důvodného předpokladu, že u zaměstnance došlo ke ztrátě nebo změně zdravotní způsobilosti k práci, případně pokud dojde ke zvýšení míry riziky pracovních podmínek. Mimořádnou lékařskou prohlídku může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit také za situace, kdy dojde k přerušení výkonu práce na dobu, která je delší než 8 týdnů, při úrazech s těžkými zdravotními následky nebo z jiných důvodů nepřítomnosti zaměstnance v práci delších než 6 měsíců. Po ukončení přerušení výkonu práce je povinnost provést mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku nejdéle do 5 pracovních dnů ode dne, kdy u zaměstnance došlo k novému započetí výkonu práce.

 

Na mimořádnou lékařskou prohlídku může zaměstnavatel svého zaměstnance vyslat také v situaci, kdy má důvodné pochybnosti o jeho zdravotní způsobilosti k práci.

Výstupní pracovnělékařská prohlídka

Výstupní lékařská prohlídka se provádí po ukončení výkonu práce, a to na základě žádosti zaměstnance či zaměstnavatele. Tato prohlídka se provádí za účelem zjištění zdravotního stavu zaměstnance a jejím výstupem je potvrzení o provedení výstupní prohlídky. V některých případech je výstupní prohlídka povinná. Jedná se především o zaměstnance, jenž vykonávali práci v rizikové pracovní kategorii, případně o zaměstnance po pracovním úrazu s předpokládaným zhoršením zdravotního stavu či s uznanou nemocí z povolání.

BOZP v praxi

Kontakujte nás

    Vaše Jméno*

    Váš E-mail*

    Zpráva*

    Pro tyto firmy zajišťujeme naše služby