Odpovědnost za zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
Co se týče odpovědnosti za zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, hovoří zákon naprosto jednoznačně. Dle ustanovení §101 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, je zaměstnavatel odpovědný za zajištění bezpečnosti svých zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která souvisejí s výkonem práce. Stejně tak se zákon vyjadřuje k odpovědnosti jednotlivých vedoucích pracovníků za BOZP.
Zajištění BOZP, kterou zákon zaměstnavateli ukládá, je jednou ze základních povinností, která zaměstnavateli z jeho vztahu k zaměstnanci vyplývá a je nedílnou součástí pracovních povinnosti vedoucích zaměstnanců v rozsahu pracovních míst, na kterém působí. K tomu se blíže vyjadřuje ustanovení §302 písm. c) zákona č.262/2006 Sb., zákoník práce, které říká, že má vedoucí zaměstnanec povinnost vytvářet příznivé pracovní podmínky a zajišťovat bezpečnost ochrany zdraví při práci. Na svém pracovišti či pracovním úseku tedy přebírá odpovědnost za bezpečnost práce právě vedoucí zaměstnanec.
Přestože se někteří vedoucí pracovníci chtějí této povinnosti zříci, případně se snaží tuto problematiku převést na OZO (tedy tzv. odborně způsobilou osobu v BOZP, která v rámci dané společnosti působí), není to možné. Nejen, že OZO není výkonným orgánem pro plnění úkolů BOZP, ale také není možné se zříci povinnosti, která je vedoucímu zaměstnanci uložena přímo zákonem.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že vedoucí zaměstnanec je odpovědný za zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při prací v rámci svého pracoviště a měl by tedy disponovat základními znalostmi, které se požadavků na zajištění BOZP týkají. Proto jsou také zajišťována speciální školení BOZP pro vedoucí zaměstnance, která se zaměřují nejen na konkrétní pracovní činnost, kterou daný vedoucí zaměstnanec vykonává, ale také na profesní doplňky, které s jeho pracovištěm a pracovní činností souvisí. Na OZO se pak vedoucí zaměstnanec může obrátit jako na odborného poradce, plnou zodpovědnou za zajištění BOZP však nese pouze vedoucí zaměstnanec.
S ohledem na to, že má vedoucí zaměstnanec odpovědnost za zajištění BOZP na svém pracovišti, týká se ho také trestněprávní odpovědnost s tím související. Více o této problematice je upraveno v ustanovení §148 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku.
BOZP v praxi
- Vše co potřebujete vědět o školení BOZP
- Bezpečnostní tabulky, výstražné značky a jiné bezpečnostní značení
- Poskytnutí první pomoci na pracovišti
- Jaký je správný obsah lékárničky na pracovišti?
- Jaký je správný obsah lékárničky na pracovišti?
- Jak lze snížit nebezpečí násilí na pracovišti?
- Maximální a minimální povolená teplota na pracovišti podle zákona
- Evakuace na pracovišti a povinnosti zaměstnavatele
- Kdy zaměstnanci musí na pracovnělékařskou zdravotní prohlídku?
- Odpovědnost za zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
- Jak postupovat při pracovním úrazu?
- Kdo musí zajistit GDPR a pověřence DPO
- Whistleblowing, jak funguje a kdo ho musí mít
Kontakujte nás
Pro tyto firmy zajišťujeme naše služby









