Poskytnutí první pomoci na pracovišti
První pomoc je okamžité ošetření nebo péče o osobu, která utrpěla úraz nebo onemocněla, dokud se nedostane k další pokročilé péči nebo dokud se osoba nezotaví. Pro BOZP je nejvýznamnější § 102 odst. 6 zákoníku práce, který je však velice všeobecný, proto mohou být povinnosti zaměstnavatele související s první pomocí na pracovišti mnohdy nejasné.
Na všech pracovištích musí být k dispozici vybavení, zařízení a za určitých okolností i vyškolení pracovníci první pomoci, protože první pomoc může snížit závažnost zranění nebo nemoci a v extrémních případech může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.
Cílem první pomoci je:
- Zachránit život
- zabránit zhoršení nemoci nebo zranění
- pokud možno zmírnit bolest
- podpořit zotavení
- chránit osoby v bezvědomí.
Každé pracoviště má zákonnou odpovědnost za zajištění odpovídajících opatření pro poskytnutí první pomoci. Každý zaměstnavatel je proto povinen zajistit:
- že je pracovišti k dispozici vybavení pro poskytování první pomoci
- že každý pracovník na pracovišti má přístup k vybavení první pomoci
- přístup k zařízení pro poskytování první pomoci
- dostatečný počet pracovníků vyškolených k poskytování první pomoci na pracovišti nebo že zaměstnanci mají přístup k dalším osobám, které byly vyškoleny k poskytování první pomoci.
Pokud se na stejných pracovních činnostech podílí více podniků nebo sdílejí jedno pracoviště, mohou být osoby poskytující první pomoc a/nebo zařízení pro poskytování první pomoci společné.
Zaměstnavatel by měl také s pracovníky konzultovat, jaké vybavení a zařízení je potřeba k poskytnutí první pomoci na pracovišti, a informovat své zaměstnance o zásobách a vybavení pro první pomoc, které jsou k dispozici.
Odpovědnost zaměstnanců
Zaměstnanci jsou povinni přiměřeně dbát o své zdraví a bezpečnost a o zdraví a bezpečnost ostatních osob na pracovišti. Zaměstnanci musí dodržovat přiměřené zásady a postupy týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví, které jim byly poskytnuty. A očekává se, že budou dodržovat postupy pro poskytování první pomoci a pro hlášení úrazů a nemocí.
Právní předpisy v oblasti BOZP vyžadují, aby zaměstnavatel či osoby rozhodující o požadavcích na první pomoc zvážili mimo jiné:
- povahu práce prováděné na pracovišti
- povahu nebezpečí na pracovišti
- velikost a umístění pracoviště
- počet a druh zaměstnanců a dalších osob na pracovišti.
Při určování potřeb první pomoci je důležité zohlednit požadavky pracoviště a zaměstnanců. Například zaměstnanci v továrním prostředí, kteří jsou vystaveni více rizikům, jako jsou nechráněné stroje, biologické, chemické, extrémní teploty, práce ve výškách a elektrická rizika, jsou vystaveni většímu riziku, že utrpí úraz vyžadující okamžité ošetření první pomocí.
Traumatologický plán
Povinnosti zaměstnavatele související s poskytnutím první pomoci na pracovišti jsou upraveny především v ustanovení §102 odst 6. zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
Mezi hlavní povinnosti vyplývající z tohoto ustanovení pro zaměstnavatele patří především povinnost zajistit a určit podle druhu činnosti a velikosti pracoviště potřebný počet zaměstnanců, kteří organizují poskytnutí první pomoci, zajišťují přivolání zejména poskytovatele záchranné služby, hasičského záchranného sboru ČR a policie ČR a organizují evakuaci zaměstnanců. Současně je zaměstnavatel povinen zajistit v kooperaci s poskytovatelem pracovnělékařských služeb vyškolení těchto osob a zajistit vybavení pro poskytnutí první pomoci, které svým obsahem odpovídá velikosti a rizikům, které se na pracovišti mohou vyskytovat.
Stejně tak by měl být na pracovišti k dispozici zpracovaný traumatologický plán, který zcela zřetelně definuje postup při poskytování první pomoci. Traumatologický plán by se měl zaměřit především na rizika, která se mohou na daném pracovišti vyskytovat a případům, které s ohledem na druh vykonávané práce mohou na pracovišti nastat.
Mezi základní informace, které by měl traumatologický plán obsahovat, patří:
- Telefonní kontakt na složky integrovaného záchranného systému
- Kontaktní údaje na poskytovatele pracovnělékařských služeb v případě méně závažných pracovních úrazů
- Kontakt na nejbližší zdravotnické zařízení
- Kontakt na osoby, které jsou pověřené poskytováním první pomoci na pracovišti, včetně jejich jmen
- Popis a uvedení místa, kde se na pracovišti nachází lékárnička
BOZP v praxi
- Vše co potřebujete vědět o školení BOZP
- Bezpečnostní tabulky, výstražné značky a jiné bezpečnostní značení
- Poskytnutí první pomoci na pracovišti
- Jaký je správný obsah lékárničky na pracovišti?
- Jaký je správný obsah lékárničky na pracovišti?
- Jak lze snížit nebezpečí násilí na pracovišti?
- Maximální a minimální povolená teplota na pracovišti podle zákona
- Evakuace na pracovišti a povinnosti zaměstnavatele
- Kdy zaměstnanci musí na pracovnělékařskou zdravotní prohlídku?
- Odpovědnost za zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
- Jak postupovat při pracovním úrazu?
- Kdo musí zajistit GDPR a pověřence DPO
- Whistleblowing, jak funguje a kdo ho musí mít
Kontakujte nás
Pro tyto firmy zajišťujeme naše služby









