Whistleblowing, jak funguje a kdo ho musí mít

Whistleblowing v praxi

Whistleblowing, jak funguje a kdo ho musí mít

Efektivní nastavení hlášení nezákonných nebo neetických činností vám pomůže vybudovat etickou firemní kulturu a důvěru uvnitř i vně společnosti. Na české společnosti má přímý dopad zpřísnění požadavků EU na ochranu oznamovatelů.

Podle současného návrhu zákona jsou právnické osoby v soukromém i veřejném sektoru povinny zavést bezpečné interní kanály pro oznamování, zavést postupy pro příjem oznámení, zajistit důvěrnost identity oznamovatelů a stanovit lhůty pro následné kroky. Návrh zákona vychází ze směrnice EU 2019/1937, která stanoví minimální požadavky, a která je v současné době v procesu implementace do české legislativy.

 

Whistleblowing je pojem, kterým se z legislativního hlediska rozumí systém ochrany zaměstnanců či dalších osob před odvetnými opatřeními za to, že ohlásili protiprávní či jinou škodlivou praxi v rámci dané společnosti, o které se v rámci výkonu své práce dozvěděli. Whistleblowing by tak měl umožnit jak nápravu, tak omezení možné škody a především dopadení pachatelů, kteří se protiprávní činnosti účastní. Zákon o poskytování ochrany oznamovatelům by tak měl osobám, kteří takové jednání ohlásí, zajistit ochranu a tím pádem jim i dodat odvahy nekalé jednání ohlásit.

 

Ochrana oznamovatelů však neplatí obecně a bude se dle zákona vztahovat pouze na taxativně vyjmenované obory činností. Je však na místě říci, že dané obory jsou v zákoně definovány poměrně široce, tudíž by se alo říci, že jej lze aplikovat téměř na všechny podnikatelské činnosti.

Kdo je tedy oznamovatel a komu je zákonem poskytnuta ochrana?

Za oznamovatele se považuje pouze fyzická osoba, typicky zaměstnanec, případně osoba pracující v dané společnosti na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, spolupracující OSVČ či člen orgánů obchodní společnosti.

 

Ochrana se vztahuje nejen na osobu oznamovatele, ale také na jeho osoby blízké, čímž se myslí hlavně rodina oznamovatele. Zákonná úprava tedy myslí i na situace, kdy by oznamovatel sice byl chráněn před případnými činy, které by na základě jeho oznámení mohly osoby negativně dotčené učinit, ale směřovaly by vůči osobám oznamovateli blízkým.

 

Oznamovatel a osoby jemu blízké jsou chráněni především před tzv. odvetnými opatřeními, za které může být považováno například ukončení pracovního poměru na základě oznámení, zásad do finančního ohodnocení oznamovatele apod. Jedná se tedy o opatření, jenž jsou učiněná v příčinné souvislosti s oznámením a negativně ovlivňují oznamovatele či jeho osoby blízké.

Jaké povinnosti vzniknou zaměstnavatelům v souvislosti s novým zákonem?

Nová právní úprava vztahující se k whistleblowingu zasáhne do činnosti všech zaměstnavatelů s 25 a více zaměstnanci, dále na veřejné zadavatele či orgány veřejné moci. Tyto osoby musí od 31.března 2022 zavést tzv. vnitřní oznamovací systém, který umožní oznamovateli učinit oznámení, a to jak písemně, tak ústně, případně i formou osobní schůzky. Vnitřní oznamovací systém musí být svěřen do péče tzv. příslušné osobě, která oznámení nejen přijme, ale bude jej i dále zpracovávat. Příslušnou osobou může být pouze osoba zletilá, bezúhonná, která bude s fungováním vnitřního oznamovacího systému řádně obeznámena. Současně by se mělo jednat o osobu nestrannou, která bude schopna na oznámení reagovat a vyšetřit ho v zákonem stanovených lhůtách. I z toho důvodu často zaměstnavatelé přistupují k zajištění tzv. příslušné osoby externě, což nejen že zvyšuje důvěru na straně zaměstnanců s ohledem na možná oznámení, ale snadno vylučuje i možný střet zájmů a nestrannost příslušné osoby.

BOZP v praxi

Kontakujte nás

    Vaše Jméno*

    Váš E-mail*

    Zpráva*

    Pro tyto firmy zajišťujeme naše služby